LIST OF INSPECTOR GENERALS’ OF POLICE

Inspector General of Police (Act.)

T.M.W.D. Thennakoon

From 29.11.2023


C.D. Wickramarathne

27.11.2020 – 23.11.2023

Pujith Jayasundara

20.04.2016 – 14.03.2020

N.K. Illangakoon

16.07.2011 – 12.04.2016

Dr. Mahinda Balasooriya

03.11.2009 – 17.06.2011

H.A.J.S.K. Wickramaratne

01.07.2008 – 02.11.2009

Y.P. Victor Perera

12.10.2006 – 31.06.2008

Chandra Fernando

01.10.2004 – 11.10.2006

T. Indra De Silva

19.12.2003 – 30.09.2004

T.E. Anandarajah

28.08.2002 – 14.10.2003

B.L.V. De S. Kodituwakku

01.09.1998 – 27.08.2002

W.B. Rajaguru

31.07.1995 – 31.08.1998

Dr. T.P.F. De Silva

29.11.1993 – 31.07.1995

E.E.B. Perera

01.08.1988 – 29.11.1993

L.D.C. Herath

06.12.1985 – 31.07.1988

H.W.H. Weerasinghe

21.04.1985 – 05.12.1985

Rudra Rajasingham

20.04.1982 – 20.04.1985

G.A.D.E.A. Senaviratne

24.08.1978 – 14.03.1982

D.S.E.P.R. Senanayake

14.09.1970 – 23.08.1978

E.L. Abeygoonawardene

08.07.1967 – 13.09.1970

John Atygalla

04.06.1966 – 07.07.1967

S.A. Dissanayake

03.06.1963 – 03.06.1966

M.W.F. Abeykoon

26.04.1959 – 29.04.1963

S.W. O De Silva

1955 – 1959

Sir Richard Aluvihare

1946 – 1955

Lt. Col. R.R.M. Bacon

1944 – 1946

Col. G.H.R. Haland

1942 – 1944

P.N. Banks

1937 – 1942

Sir H.L. Dowbiggin

1913 – 1937

Ivor Edward David

1910 – 1913

C.C. Longdon

1905 – 1910

Major A.W. De Witton

1902 – 1905

Major L.F. Knolis

1891 – 1902

F.R. Sanders

1872 – 1873

Sir G.W.R. Campbell

1873 – 1891/1866 – 1872